Navigace

Poslední články

Nahodna fotografie

Poupata!
Poupata!
4. Kačerský bál

Anketa

Bavilo vás vlákno - Hledám, hledáš, hledáme?

Ano, a chtěl bych znovu.
Ano, a chtěl bych znovu.
38% [13 Hlasy]

Ano, ale tentokrát nezapojil jsem se.
Ano, ale tentokrát nezapojil jsem se.
24% [8 Hlasy]

Ano, ale nehledal bych, ani kdybych to měl blíž.
Ano, ale nehledal bych, ani kdybych to měl blíž.
15% [5 Hlasy]

Nezajímalo mě to.
Nezajímalo mě to.
9% [3 Hlasy]

Nevím o čem je řeč.
Nevím o čem je řeč.
15% [5 Hlasy]

Hlasy: 34
Pro hlasování musíte být přihlášeni.
Začátek hlasování: 30.09.2016

Archív anket

Ads

Přihlášení

Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Kdo je on-line

· Hosté on-line: 1

· Členové on-line: 0

· Registrovaní členové: 384
· Nejnovější člen: Janca96


Keskoměrka

Keškoměrka CZ: čekající | v řešení

Vyhledávání

Kalendar

<< Listopad 2017 >>
Po Ut St CT Pa So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Narozeniny

Shoutbox

Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

metlak
22-11-2017 07:48
kačerovi všechno nejlepší k narozeninám :-)

Atlet1
20-11-2017 18:05
Rosťovi vše nej k narozeninám

Atlet1
19-11-2017 09:14
Tomášovi vše nej

saumen
30-09-2017 08:18
Pavlovi jen vše NEJ k narozeninám.

zvedavkanocni
12-09-2017 20:33
Bobulákovi gratulace ke šťastné sedmičce. Nechystáš event?

Atlet1
07-09-2017 17:19
Na Hvězdárnu vše nej k geonarozkám

Atlet1
04-09-2017 21:05
Michalovi vše nej k geonarozkám

zvedavkanocni
03-09-2017 19:40
Bacardirovi krásné narozeniny - hlavně zdraví, to ostatní už není tak podstatné. .-)

Atlet1
26-08-2017 08:22
Angrodovi vše nej k geonarozkám

saumen
24-08-2017 06:59
Petrovi jen vše NEJ k narozeninám.

Shoutbox - Archiv

Hiearchie článků

Geocaching na východě

Jako velký patriot jsem se pyšnila svými znalostmi rodného kraje, ale v posledních šesti letech mě kešky místních kačerů často vyvedly z omylu. Díky geocachingu jsem i tady objevila spoustu mně dosud neznámých zajímavých míst a poznala nové lidi.

Svůj rodný kraj vám představím prostřednictvím povolanějších, neboť to je:

Rodný kraj bratří Čapků, Boženy Němcové a Aloise Jiráska

V podhůří Krkonoš na dohled Orlických hor a nedaleko Broumovských skal se nachází kraj, kde se narodili i naši národní spisovatelé. Prožili tu své dětství a později byl pro ně tento kraj velkou inspirací. I když je osud později zavál do jiných koutů země, rodný kraj jim zůstal v srdci. Městečka Úpice, Hronov, Malé Svatoňovice, Červený Kostelec, Česká Skalice nesou jejich stopy. Nejsou to žádná světoznámá turistická centra, tedy kromě Ratibořic. Naopak v posledních dvou stoletích tu vládl textilní a strojní průmysl a hornictví. Už od konce 19. století byly v nivě řek Úpy a Metuje budovány textilní a strojírenské továrny a v okolí Malých Svatoňovic se dolovalo už od konce 16. století černé uhlí. Tyto činnosti utvářely ráz zdejších městeček. V posledních letech průmyslová výroba ztrácí na významu a rozvíjí se jiné aktivity zejména služby. Zdejší kraj má velký turistický potenciál. Malebné okolí učarovalo i zmiňovaným autorům. Umístili sem děj mnoha svých povídek, románů i pohádek pro děti. Některé z nich vám připomenu.

Na Brendách, které v mapách najdete jako Jestřebí hory, ale místní jim tak nikdy neřeknou, se můžete potkat s bandou Lotrandových loupežníků http://coord.info.... Keška vás přivede až do jejich kuchyně. Najdete ji za „sporákem“. V Úpici se můžete na náměstí podívat na dům, kde poštovní skřítkové hráli karban s dopisy nebo „pod městem“ na dům rodiny Čapkových, kam chodil Havlovický vodník http://coord.info... k panu doktorovi. Dnes v této budově pomáhají a chrání. Vloni prý vyčlenili dokonce jednu místnost, kde je něco jako muzeum, nějaké fotky a věci z dob, kdy v domě žila rodina Čapkových. Do okolních lesů můžete zajít na houby. Třeba do Krákorky http://coord.info... , ale opatrně, strašíval tu Hejkal z Devatera pohádek. V nedalekých Malých Svatoňovicích můžete navštívit půvabnou cukrárnu, která nese jméno podle knížky Karla Čapka Dášenka http://coord.info....

Po proudu řeky Úpy necelé tři hodinky příjemnou procházkou podél řeky http://coord.info..., dojdete do Babiččina údolí http://coord.info.... Od řeky můžete vystoupat k Rýzmburskému altánu http://coord.info..., k místu kde potkala babička s dětmi paní kněžnu. Odtud se vydáte dále na Staré Bělidlo. Tady si můžete prohlédnout babičky domek, podívat se k Viktorčinu splavu http://coord.info... nebo do zámeckého parku. Dojít můžete třeba až do České Skalice a navštívit starou školu, kam chodila malá Barunka nebo Muzeum B. Němcové http://coord.info.... V této budově kdysi paní spisovatelka prožívala své první plesy. Jiřinkové bály se tu konají dodnes.

imgcdn.geocaching.com/cache/log/thumb/93a74d0e-520d-4f09-b27e-3f42ce6bfe99.jpg

V Hronově zase můžete zavítat do rodného domku Aloise Jiráska http://coord.info.... V černé kuchyni pekla chleba maminka pana spisovatele. V lese kousek za městem je Maternice http://http/coord.... Tady se schovávali nešťastní Skaláci v době selského povstání. Na nedalekém Bischoffsteinu se zase odehrával smutný příběh rodiny Křivských z románu Skály http://coord.info.... Nekatolické šlechtické rody v době pobělohorské měly těžký život. V našich časech vás na Bischoffsteinu uvítá výletní restaurace, kde si pochutnáte na štrůdlu se šlehačkou, borůvkovém koláči nebo jiné dobrotě. Potíže vám může způsobit snad jen tříkilometrové stoupání od Teplic, když to šlapete na kole. A tak bychom mohli pokračovat. Pan Jirásek toho hodně napsal. V okolí jeho rodného Hronova je spousta dalších keší, z nichž mnohé odkazují na jeho dílo. Dokonce tu má svou turistickou cestu. Jiráskova horská cesta vede z Broumova přes celé Orlické hory až k Litomyšli, ale to je úplně jiná kapitola.

Pak stačí zavřít knihu, sednout na kolo nebo si jen tak vyjít na procházku a všechna ta místa navštívit a můžete se spolehnout, že téměř na každém najdete keš, Jsou to kešky s příběhem na pěkných místech, velice často s výhledem do okolí a věřím, že vás nudit nebudou.
A pokud vás nenudil ani tento článek, je připravené pokračování.

Komentáře

24 #1 Baron12
dne 23. January 2014 09:03
Krásně napsáno. Babiččino údolí má svoje kouzlo. Tam se nám líbilo při výletu do rodného kraje Zdejvule starší asi nejvíc. A jaro u splavu.....prostě nádhera.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Hodnocení

Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Výborné Výborné 100% [1 Hlas]
Chvalitebné Chvalitebné 0% [Žádné hlasy]
Dobré Dobré 0% [Žádné hlasy]
Dostačující Dostačující 0% [Žádné hlasy]
Nedostačující Nedostačující 0% [Žádné hlasy]
Vygenerované za: 0.01 sekund
26,935,017 návštěv