Navigace

Anketa

Jste členem geojih.cz na facebooku?

Ano
Ano
43% [20 Hlasy]

Ne, nemám facebook
Ne, nemám facebook
35% [16 Hlasy]

Ne, neláká mě to
Ne, neláká mě to
2% [1 Hlas]

Nevěděl jsem o tom
Nevěděl jsem o tom
20% [9 Hlasy]

Hlasy: 46
Pro hlasování musíte být přihlášeni.
Začátek hlasování: 13.01.2018

Archív anket

Přihlášení

Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Kdo je on-line

· Hosté on-line: 2

· Členové on-line: 0

· Registrovaní členové: 392
· Nejnovější člen: SiMateam

Kalendar

<< Listopad 2018 >>
Po Ut St CT Pa So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Narozeniny

Shoutbox

Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

saumen
30-09-2018 07:53
Pavlovi jen vše NEJ k půlstoletí.

saumen
15-08-2018 07:26
Janě jen vše NEJ k narozeninám.

saumen
29-07-2018 12:31
Jednomu dědovi jen vše NEJ do druhé desítky.

saumen
11-05-2018 11:21
Petrovi jen vše NEJ k výročí.

pfux
08-05-2018 18:53
Děkuji :-)

Atlet1
08-05-2018 12:46
Dnešním oslavencům vše nej

Atlet1
06-05-2018 21:12
Jano vše nej k narozeninám

saumen
06-05-2018 11:47
Janě jen vše NEJ k narozeninám.

saumen
19-04-2018 07:03
Jirkovi jen vše NEJ ke krásným narozeninám.

Atlet1
05-04-2018 19:43
1dědovi vše nej ke krásným kulatinám a Pavlovi totéž k jeho desítce

Shoutbox - Archiv

Hiearchie článků

GC na východě

Krajina - pro představu těch, co tam nikdy nebyli

Podkrkonošskou krajinu v okolí Úpice lze asi nejlépe přirovnat k Novohradským horám. Lesy jsou plné roztroušených kamenů a menších skalek. Uložení kešky v jejich blízkosti se přímo nabízí, třeba u Čížkových http://coord.info... nebo Kryštofových http://coord.info... kamenů. Lesy jsou tu většinou jehličnaté, ale dochovaly se tu i původní bučiny. Na rozdíl od Novohradek zdejší lesy nejsou tak hluboké, pralesy tu nenajdete. Lesy jsou častěji střídány poli a loukami i roztroušenými usedlostmi. Na rozdíl od Šumavy zdejší vesnice nezanikly po vysídlení Sudetských Němců. Ani částečná izolace pohraničí v 80. letech kvůli polské Solidaritě nenadělala takové škody. Lesy a louky si můžete užít třeba při JHP. Powertraily nemusím, ale z těchto 50 kousků http://coord.info... http://coord.info... v přírodě, s hospodou http://coord.info... zhruba uprostřed, si občas něco uzobnu.

Podobně jako na jihu, také tady najdete pozůstatky vojenského opevnění ze 30. let minulého století. Nedaleko Trutnova u Petrovic se můžete projít po sérii řopíků. http://coord.info... nebo u Náchoda navštívit Dobrošovskou pevnost. http://coord.info.... To jen pro příklad, keší u opevnění je tu mnohem víc.

V posledních 400 letech zdejší krajinu významně utvářela důlní činnost. Těžilo se tu černé uhlí, že jsou některé místní kopce zrekultivované haldy dnes už ani nepoznáte. Poslední taková halda je nedaleko Malých Svatoňovic http://coord.info.... Těžba se tu zastavila v roce 1994, později došlo i k její rekultivaci a halda pomalu zarůstá. Důlní činnosti a pozůstatkům po ní je věnováno mnoho místních keší. Například pěkná série v okolí Rtyně v Podkrkonoší http://coord.info....

Výhledy

To je to, co mi v rovinatém Třeboňsku nejvíc chybí. Samá voda, horizont vzdálený více než 50 km a tam někde v dáli lze tušit nějaké kopce. V Podkrkonoší vidíte každých pár kroků úplně jiný obraz. A když chcete vidět dál než pár kilometrů, musíte vylézt někam nahoru.

Vrcholky kopců zde dosahují menší nadmořské výšky 400 - 700 m, nejsou tolik zalesněné jako třeba na Šumavě (když tam ještě nebyl kůrovec) a v Novohradkách. Úžasné výhledy se před vámi otvírají proto mnohem častěji. První keš, kterou jsem v tomto kraji našla, Palenka Treasure je také http://coord.info... moc krásný výhled. Místo bylo pro mě důvěrně známé, naopak kešky byly pro mě tenkrát něco tajuplného a neznámého a už vůbec jsem si nebyla jistá úspěšným nálezem. Lovila jsem bez GPS, jen podle plánku z leteckého snímku. Byla to moje druhá keš. Nadšená z nového koníčku jsem nedbala počasí a hnala se pro kešku ve vánici a dešti jednoho sychravého listopadového odpoledne. Tři kilometry přes les tam a zase tři kilometry zpátky. A ta radost, že tam ta keška opravdu byla! Hrabání ve sněhu nevadí, hlavně že ten kyblík od hořčice mám v ruce. Keška má jednu zajímavost. Patří k těm starším - šestimístný kód napoví. Původní owner našel jednu keš a jednu založil. A pak že to nejde. Sice už dávno nekešuje, ale díky adopci H+ keška slouží dál. Z nostalgie do ní nosím z jihu coiny, aby měly naběhané kilometry.

V dalších letech jak přibývaly kešky, přibývaly i další výhledy, dokonce celé serie výhledů, např. krásná serie Výhledy do kraje Karla Čapka http://coord.info.... Předloni v létě mě nadchla nová krátká multinka Na Vartě http://coord.info.... Ze dvou stage umístěných na lavičkách můžete pozorovat celé údolí. Tohle místo mám ráda, protože, když se zadaří a údolím právě projíždí vlak, můžete jej dlouho sledovat jak jede. Projede čtyři zastávky a vy ho stále vidíte a slyšíte jeho houkání. U každého přejezdu i přes polní cesty se krajinou rozléhá houkavý zvuk. Když konečně zmizí a vy se pokocháte výhledem, můžete si dojít pro finálku. Ta vyloudí úsměv na tváři. S tímhle si dal owner opravdu práci. To potěší srdce kačera.

Loni se objevila další série výhledů v okolí Úpice Výhledy na Úpici http://coord.info.... Zatím není úplná, ale už teď obsahuje jednu vychytávku http://coord.info....

Z mnoha míst jsou vidět Krkonoše, nebo Orlické hory. Jako například z Barunčiny vyhlídky http://coord.info... nedaleko osady Hořičky. Bývalo to pěkné místo s lavičkou, ze kterého je vidět až do krajského Hradce Králové, přehrada Rozkoš a celé panorama Orlických hor. Pokud je příznivé počasí a dobrá viditelnost je možné dohlédnout až na moravská pohoří. Prý tu sedávala zamlada paní Božena, tehdy ještě Barunka, s babičkou.

Další pěkný výhled je třeba nad Trutnovem. Rozkládá se tu vrch Šibeničník, ale místní mu neřeknou jinak než Gablenz. Jméno dostal podle generála Gablenze http://coord.info..., kterému zde postavili památník. Ten sklouží jako rozhledna. Můžete z ní vidět velkou část Trutnova a Krkonoše. Okolím Trutnova se v roce 1866 přehnala prusko-rakouská válka. Bitvu u Trutnova Rakušané vyhráli a právě generál Gablenz jim velel. Pokud vás zajímá vojenská historie, můžete se po stopách války 1866 http://coord.info... projít. Povede vás serie několika keší.

Doufám, že jsem ve vás probudila aspoň trochu zvědavost a začnete přemýšlet o nějaké cestě na východ. Pokus je vám to ještě málo, příště vás seznámím s jednou krásnou sérii mysterek.

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Hodnocení

Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Vygenerované za: 0.01 sekund
29,140,132 návštěv